Categories
Uncategorized

Jeux Thomas et Uber Cup

– Thomas et Uber Cup zone Afrique –

Participations à la Thomas Cup (Finales)
Badminton – Pays faisant partie de la W.B.F. (B.C.A. Afrique)
Pour tous les résultats des Thomas & Uber Cup : voir le site W.B.F.

Dates RSA
Flag of South Africa MRI
Flag of Mauritius NIG
Flag of Nigeria ZAM
Flag of Zambia KEN
MOZ
Flag of Mozambique ALG

2018
2016
2014
2012
2011
2010
2008
2006
2004
2002
2000
1998
1996
1994
1992
1990
1988
1986 (Pas d’infos)
1984
1981-1982
1978-1979
1975-1976
1972-1973
1969-1970
1966-1967
1963-1964
1960-1961
1957-1958
1954-1955
1951-1952
1948-1949
Total Participations

10 6 4 2 1 1 1
Participations à la Uber Cup (Finales)
Badminton – Pays faisant partie de la W.B.F. (B.C.A. Afrique)
Pour tous les résultats des Thomas & Uber Cup : voir le site W.B.F.

Dates RSA
Flag of South Africa MRI
Flag of Mauritius KEN
ZAM
Flag of Zambia
2018
2016
2014
2012
2011
2010
2008
2006
2004
2002
2000
1998
1996
1994
1992
1990
1988
1986
1984
1980-1981
1977-1978
1974-1975
1971-1972
1968-1979
1965-1966
1962-1963
1959-1960
1956-1957
Total Participations

12 4 2 1
THOMAS & UBER CUP 2018

THOMAS & UBER CUP 2016

THOMAS & UBER CUP 2014

New Delhi (IND) 18-25 May 2014

19/05/2014 : THAILAND / NIGERIA : 5 – 0
20/05/2014 : INDONESIA / NIGERIA : 5 – 0
21/05/2014 : SINGAPORE / NIGERIA : 5 – 0

THOMAS & UBER CUP 2012

Standings of Thomas Cup – Group C
Points Played Won Draws Lost Matches Games Points
1 DEN[DEN] Denmark 2 2 2 0 0 8 – 2 15 – 6 401 – 263
2 MAS[MAS] Malaysia 1 2 1 0 1 7 – 3 16 – 5 397 – 297
3 RSA[RSA] South Africa 0 2 0 0 2 0 – 10 0 – 20 182 – 420
Standings of Uber Cup – Group A
Points Played Won Draws Lost Matches Games Points
1 CHN[CHN] China 2 2 2 0 0 10 – 0 19 – 2 417 – 202
2 INA[INA] Indonesia 1 2 1 0 1 5 – 5 12 – 9 368 – 276
3 RSA[RSA] South Africa 0 2 0 0 2 0 – 10 0 – 20 113 – 420
La R.S.A. n’a pas créé la surprise lors de la Thomas et Uber Cup 2012. Les deux équipes Hommes et Femmes ont rapidement toutes deux été éliminées de la compétition. Les Hommes (Thomas Cup) ont toutefois réussi à faire mieux que les Femmes (Uber Cup).
Lors des 10 rencontres masculines, les Sud Africains ont pu marquer 182 points en dix rencontres alors que les Femmes n’ont pu en marquer que 113 Points en dix rencontres.
Les sud Africains et les Sud Africaines terminent donc derniers dans la Thomas Cup 2012 et la Uber Cup 2012.

THOMAS & UBER CUP 2010

THOMAS CUP ( Nigeria)

MALAYSIA MAS – NGR NIGERIA : 5-0 (W.O.) & JAPAN JPN – NGR NIGERIA : 5-0

UBER CUP ( South Africa)

KOREA KOR – RSA SOUTH AFRICA : 5-0 & INDIA IND – RSA SOUTH AFRICA : 5-0

THOMAS & UBER CUP 2008

THOMAS CUP ( Nigeria)

NIGERIA

MS Pt + MS Pt – MD Pt + MD Pt – Set + Set –
China +42 -126 +26 -84 0 -8
Canada +93 -126 +44 -84 0 -8
England +52 -123 +1 -4
Total

+187 -375 +70 -168 +1 -20
UBER CUP ( South Africa)

SOUTH AFRICA

WS Pt + WS Pt – WD Pt + WD Pt – Set + Set –
Korea +35 -126 +20 -84 0 -8
Hong-Kong +56 -126 +43 -84 0 -8
Germany +51 -126 0 -3
Total

+142 -378 +63 -168 0 -19
THOMAS CUP

13/05 (1/16°F): ENGLAND – NIGERIA : 3 – 0

11/05 : CHINA – NIGERIA : 5 – 0
11/05 : CANADA – NIGERIA : 5 – 0

UBER CUP

13/05 (1/16°F) : GERMANY – SOUTH AFRICA : 3 – 0

11/05 : KOREA – SOUTH AFRICA : 5 – 0
12/05 : HONG-KONG – SOUTH AFRICA : 5 – 0

2008 TUC Day 3: England Wins, But It Was Nigeria’s Night
BadZine International 13/05/2008

Nigeria’s head coach, Saujuma Falauchi, was pleased with his team’s performance in Jakarta. “The main difference between us and the Asia powerhouses is the lack of exposure and opportunities. We don’t get to travel to the various international tournaments like they do.
“But I think having traveled to Jakarta for the Thomas Cup, the other nations have now seen our standard and now know what we are capable of if we have as much resources as they do.”

Le Nigeria (Hommes) et l’Afrique du Sud (Dames) n’ont enregistré aucune victoire. Ils ont été battu respectivement par la Chine 5-0 et le Canada 5-0 et par la Corée 5-0 et Hong-Kong 5-0.
Chez les hommes, le Nigéria a marqué 68 points contre la Chine (210) et 137 points contre le Canada (210) et chez les Dames, l’Afrique du Sud a marqué 60 points contre la Corée (210) et 99 points contre Hong-Kong (210).
Le Nigeria, dernier du Groupe A rencontrera le 13 mai le second du groupe B (Angleterre) alors que l’Afrique du Sud dernière du Groupe X rencontrera le 13 mai le second du Groupe W (Allemagne).
Les meilleures performances ont été réalisées par les MS1 et MS2 du Nigeria contre le Canada (19-21 / 15-21 et 15-21 / 19-21) et pour l’Afrique du Sud en WD contre Hong-Kong (19-21 / 10-21).

BWF
THOMAS AND UBER CUP 2008
Jakarta (Indonésie)
11-18 Mai 2008

Thomas Cup:
Group A: China, Canada, Nigeria
Group B: Malaysia, South Korea, England
Group C: Denmark, Japan, New Zealand
Group D: Indonesia, Germany, Thailand Uber Cup:
Group A: China, Germany, USA
Group B: South Korea, Hong Kong, South Africa
Group C: Malaysia, Denmark, New Zealand
Group D: Japan, Indonesia, Netherlands
Source : W.B.F.

Overview

The Thomas Cup – “Men’s Team World Badminton Championship”, held every two years, is the most sought after men’s team trophy for badminton. Only three nations have won the Thomas Cup since its inception in 1948; Malaysia, Indonesia and China.

Overview

The Uber Cup – “Women’s Team World Badminton Championship” – is the most sought after women’s team trophy in the badminton world. Only four nations have won the Uber Cup since its inception in 1956; the USA, Japan, Indonesia and China.

Next Thomas Cup

China has won that last two Thomas Cups held in Jakarta in 2004 and Sendai/Tokyo in 2006. The next Men’s Team World Badminton Championship for the Thomas Cup will be hosted in Jakarta, Indonesia 11 – 18 May 2008.

The Thomas Cup championships will be combined again with the Uber Cup – the Women’s Team World Badminton Championship.

Brief History

Formerly known as ‘The International Badminton Championship Challenge Cup’, the silver-gilt trophy is usually referred to by its more familiar title of ‘The Thomas Cup’.

The Thomas Cup competition in 1948 was BWF’s first major international tournament. The trophy was donated by the first president of the world body, Sir George Thomas.
Next Uber Cup

China won that last two Uber Cups held in Jakarta in 2004 and Sendai/Tokyo in 2006. The next Women’s Team World Badminton Championship for the Uber Cup will be hosted in Jakarta, Indonesia 11 – 18 May 2008.

The Uber Cup championships will be combined again with the Thomas Cup – the Men’s Team World Badminton Championship.

Brief History

The idea of an international team competition for women along the lines of the Thomas Cup contest was first mooted early in 1950 when the BWF (then known as IBF) received the offer of a trophy from Mrs H S Uber.

Prompted by the enormous success of the men’s championships trophy for the Thomas Cup, there was strong interest in the idea and in 1953, the institution of the Championships was agreed upon in principle. Mrs. Uber’s offer was gratefully accepted and regulations drawn up and approved for the event and it was agreed that the inaugural contest should take place over 1956-7

Thomas & Uber Cup 2008 (zone Afrique)

Les demi-finales Thomas Cup

(MauriceFlag of South Africa / Afrique du SudFlag of South Africa)
(NigeriaFlag of Nigeria / EgypteFlag of Egypt)

Les demi-finales Uber Cup

(MauriceFlag of South Africa / Afrique du SudFlag of South Africa)
(NigeriaFlag of Nigeria / EgypteFlag of Egypt)

Résultats du 19 février 2008 (Préliminaires)

Thomas Cup

Uber Cup

Poule A
Af.du Sud bat Egypte 5-0
Ouganda bat Kenya 5-0 Nigeria bat Egypte 5-0
Af.du Sud bat Maurice 4-1

Poule B
Nigeria bat Maurice 4-1
Résultats du 18 février 2008 (Préliminaires)

Thomas Cup

Uber Cup

Poule A
Af.du Sud bat Kenya 5-0
Egypte bat Ouganda 3-2
Af.du Sud bat Ouganda 4-1
Egypte bat Kenya 5-0 Nigeria bat Maurice 3-2
Af.du Sud bat Egypte 5-0
Nigeria bat Af.du Sud 3-2
Maurice bat Egypte 4-1
Poule B
Maurice bat Zambie 3-2
Nigeria bat Zambie 4-1

Categories
Uncategorized

Jeux Méditérranéens

– Les Jeux Méditerranéens –

Voir : C.I.J.M.

Les Editions des Jeux Méditerranéens

1951 Alexandrie, Egypte 1971 Izmir, Turquie 1991 Athènes, Grèce 2009 Pescara, Italie
1955 Barcelone, Espagne 1975 Alger, Algérie 1993 Languedoc-Roussillon, France 2013
Mersin, Turquie

1959 Beyrouth, Liban 1979 Split, Yougoslavie 1997 Bari, Italie
1963 Naples, Italie 1983 Casablanca, Maroc 2001 Tunis, Tunisie
1967 Tunis, Tunisie 1987 Lattaquié, Syrie 2005 Almeria, Espagne

LES ORIGINES (Source : Site CIJM)

L’histoire des Jeux Méditerranéens remonte à l’année 1951. Ils ont débuté à l’initiative de Taher Pasha, un Docteur en Politique égyptien. Il souhaitait faire de ces compétitions un symbole de paix dans une période assombrie par les tensions entre grandes puissances. Depuis, les Jeux ont eu lieu dans quinze villes, Tunis étant la seule ville ayant organisé les compétitions par deux fois. L’origine des Jeux Méditerranéens peut être retracée à partir de 1948. Il y a plus d’un demi-siècle, durant la célébration des Jeux Olympiques de Londres, quand les membres des Comités Nationaux Olympiques des pays de la Méditerranée ont envisagé l’idée de célébrer des jeux qui contribueraient à la rencontre des différentes cultures du bassin méditerranéen. La première célébration des Jeux Méditerranéens a eu lieu du 15 au 20 octobre 1951 à Alexandrie (Egypte).

Albanie, Bosnie-Herzégovine, Chypre, Croatie, Espagne, France, Grèce, Italie, Malte, Monaco, Saint-Marin, Serbie-Monténégro, Slovénie, Liban, Syrie, Turquie, Algérie, Égypte, Libye, Maroc, Tunisie.

Pour des raisons politiques et menace de boycotts des Pays Islamiques, Israël ne peut participer à cette manifestation sportive.
La Yougoslavie a participé aux jeux avant d’être progressivement remplacée par les sportifs des pays qui en sont issus.

Zone Afrique : Algérie, Egypte, Lybie, Maroc, Tunisie. (En gras, les 04 pays affiliés Badminton W.B.F. / A.B.F.)

17°Jeux Méditerranéens
Mersin, TURQUIE 2013

Spotlight on Badminton in Historic Mediterranean Games’ Outing
Monday, June 24, 2013 – Text by Gayle Alleyne WBF Website
Badminton will score another enviable first tomorrow – making its debut in the Mediterranean Games in Mersin, Turkey.
It will be a proud moment for the badminton community when the first shuttle is served at Mersin University Sports Hall No. 1 which will host badminton until Sunday 30 June.
Players from 11 of the 24 participating nations – Croatia, Egypt, France, Greece, Italy, Lebanon, Macedonia, Serbia, Slovenia, Spain and Turkey – will compete for honours in Men’s and Women’s Singles as well as in Men’s and Women’s Doubles.
Curiously, Mixed Doubles has been omitted from the Mediterranean Games. Ironically, this replicates what happened when badminton made its Olympic debut in 1992 in Barcelona. There was no Mixed Doubles until 1996 in Atlanta. Hopefully the next edition of the Mediterranean Games – already awarded to Tarragona (Spain) – will feature Mixed Doubles in badminton.
Isabelle Jobard is the tournament referee and she has Ivanka Pokorni as her deputy. The Badminton World Federation has appointed Badminton Malta (and COMEBA) Secretary General John Attard as the technical delegate for the tournament.
Officials from the Confederation of Mediterranean Badminton (COMEBA) will be especially pleased to witness the start of the badminton as that organisation has worked tirelessly to achieve this goal. They received valuable support from the Turkish Badminton Federation.
Formally reconstituted in July 2006 by the Italian Badminton Federation and its president Alberto Miglietta (current Vice President of Badminton Europe) after some years of inactivity, COMEBA set itself two priorities, one of which was the introduction and integration of badminton in the Mediterranean Games.
The other is the promotion and development of badminton within the countries of the Mediterranean basin through the organisation of training camps – particularly for junior players and their coaches – as well as through healthy competition in a spirit of friendship and fairness, free from performance-enhancing substances.
The Mediterranean Games, which began on 20 June, are a multi-sport event held every four years. Countries bordering the Mediterranean Sea – the meeting point of three continents (Europe, Africa and Asia) – participate in the sporting spectacle as a means of building social and cultural rapprochement. Olympic rules apply and competition ends in 13 days.
First held in 1951, the Games are now celebrating their 17th edition. Most of the 32 sporting disciplines are taking place in the host city, Mersin. The official logo (right) of this edition features a loggerhead sea turtle (caretta caretta) getting out of sea, with water underneath it. An orange is shown above its back, representing the dry summer subtropical climate of the Mediterranean.
“Karetta” the turtle is the official mascot of the Mersin Games and is depicted on the Games’ sports pictograms (BWF home page and at left).For further information on the Mediterranean Games 2013 in Mersin, please click here.

Mediterranean Games (Badminton)
Abdelrahman KASHKAL et Hadia HOSNY de l’Egypte sont présents aux XVII° Jeux Méditerranéens qui se déroulent en Turquie.

Les autres Pays Africains du badminton de la zone Méditerranée que sont le Maroc, l’Algérie et la Tunisie ne sont pas présents.

La Compétition : MS Groupe A : Brice LEVERDEZ (FRA) – Abdelrahman KASHKAL (EGY) – Ilija PAVLOVIC (SRB) – Vasil PUJOSKI (MKD)

Résultats :

Men’s Singles Group Play Stage – Group A Ilija PAVLOVIC
Abdelrahman KASHKAL 21 19 18
13 21 16
Men’s Singles Group Play Stage – Group A Vasil PUJOVSKI
Abdelrahman KASHKAL 9 11
21 21
Men’s Singles Group Play Stage – Group A Brice LEVERDEZ
Abdelrahman KASHKAL 21 21
6 7
Men’s Singles Round of 16 Iztok UTROSA
Abdelrahman KASHKAL 21 21
14 10
La Compétition : WS Groupe A : Maja TVRDY (SLO) – Hadia HOSNY (EGY) – Claudia GRUBER (ITA)

Résultats :

Women’s Singles Group Play Stage – Group A Hadia HOSNY
Claudia GRUBER 13 21 21
21 17 16
Women’s Singles Group Play Stage – Group A Maja TVRDY
Hadia HOSNY 21 21
11 12
Women’s Singles Quarterfinals Hadia HOSNY
Agnese ALLEGRINI 7 6
21 21

16°Jeux Méditerranéens
Pescara, ITALIE 2009

Le badminton n’est pas une discipline sportive faisant partie
des Jeux Méditerranéens.

Il ne sera donc pas présent lors des 16° Jeux à Pescara, Italie 2009.

Categories
Uncategorized

Opens Africains

1 – Les Opens Afrique 2 – Les Vainqueurs Africains 3 – Les chiffres sur les Opens 4 – Hall Of Fame Afrique

Les Grands Opens Internationaux d’Afrique depuis 2006
South Africa Int.
Juin 2006 (Pretoria)
29 Nov. au 02 Déc. 2007 (Prétoria)
4 au 07 Déc. 2008 (Cap Town)
13 au 15 Nov. 2009 (Cape Town)
25 au 28 Nov. 2010 (Prétoria)
01 au 04 Déc. 2011 (Prétoria)
06 au 09 Déc. 2012 (Cap Town)
12 au 15 Déc. 2013 (Pretoria)
04 au 07 Déc. 2014 (Pretoria)

Mauritius Int.
17 au 20 Mai 2007 (Rose Hill)
21 au 24 Février 2008 (Rose Hill)
26 au 28 Juin 2009 (Rose Hill)
18 au 21 Mars 2010 (Rose Hill)
16 au 19 Juin 2011 (Rose Hill)
14 au 17 Juin 2012 (Rose Hill)
21 au 24 Août 2013 (Rose Hill)
12 au 15 Juin 2014 (Rose Hill)
11 au 14 Juin 2015 (Rose Hill) Kenya Int.
Août 2006 (Nairobi)
27 au 29 Avril 2007 (Nairobi)
28 au 30 Mars 2008 (Nairobi)
25 au 26 Avril 2009 (Nairobi)
26 au 28 Mars 2010 (Nairobi)
23 au 26 Juin 2011 (Mombasa)
27 au 30 Juin 2013 (Nairobi)
19 au 22 Juin 2014 (Nairobi) Uganda Int.
25 au 27 Janvier 2008 (Kampala)
20 au 22 Février 2009 (Kampala)
26 au 28 Février 2010 (Kampala)
11 au 20 Mars 2011 (Lugogo)
02 au 05 Février 2012 (Kampala)
21 au 24 Févier 2013 (Lugogo)
20 au 23 Févier 2014 (Lugogo)
19 au 22 Févier 2015 (Lugogo) Algeria Int.
Décembre 2006 (Alger)
16 au 19 Décembre 2007 (Alger)

Morocco Int.
25 au 27 Juin 2010 (Rabat)
12 au 14 Mai 2011 (Marrakech)
08 au 10 Nov. 2013 (Casablanca)
06 au 09 Nov. 2014 (Casablanca)

Flag of Botswana Botswana Int.
30 Nov au 02 Dec 2010 (Gaborone)
25 au 27 Nov. 2011 (Gaborone)
29 Nov au 02 Dec. 2012 (Lobaste)
06 au 08 Dec. 2013 (Lobaste)
11 au 14 Dec. 2014 (Lobaste) Flag of Namibia Namibia Int.
26 au 28 Août 2011 (Windhoek) Flag of Zimbabwe Zimbabwe Int.
01 au 03 Sept. 2011 (Harare)
Flag of Ethiopia Ethiopia Int.
20 au 23 Oct. 2011 (Addis-A.)
11 au 14 Oct. 2012 (Addis-A.)
17 au 20 Oct. 2013 (Arat Kilo)
16 au 19 Oct. 2014 (Arat Kilo)
Nigeria Int.
17 au 20 Avril 2008 (Abuja)
24 au 27 Octobre 2013 (Abuja)
04 au 07 Juin 2014 (Lagos)
23 au 26 Octobre 2014 (Abuja)

Zambie Int.
20 au 23 Novembre 2014 (Lusaka) Egypt Int.
15 au 18 Octobre 2015 (Cairo)

Les Vainqueurs Africains en MS & WS des Opens Africains
ALGERIE
2007 MAURICE
2008 MAURICE
2008 R.S.A.
2008
OUGANDA
2009

KENYA
2009

MAURICE
2009 R.S.A.
2009 OUGANDA
2010 MAROC
2010 BOTSWANA
2011 R.S.A.
2012 BOTSWANA
2012 ETHIOPIA
2012 MAURICE
2012 MAURICE
2013 ETHIOPIA
2013 ETHIOPIA
2013

LASMARI
Nabil
EKIRING
Edwin
DANIEL
Grace
DOUBELL
Stacey

FOOKUNE
Kareen

NAGY
Dina

DANIEL
Grace
EDWARDS
Michelle
IFRAIMU
Jinkam
YOUSSEF
Alaa
EKIRING
Edwin
DOUBELL
Stacey
ABOOBAKAR
Shama
BANGI
Shamim
ABOOBAKAR
Shama
FOO KUNE
Kate
MULENGA
Chongo
HANY
Doha

NIGERIA
2013 NIGERIA
2013 BOTSWANA
2013 R.S.A.
2013
ETHIOPIA
2014

NIGERIA
2014

ZAMBIA
2014

ZAMBIA
2014
BOTSWANA
2014

IFRAIMU
Jinkam
AZEEZ
Fatima
MALIEKAL
Jacob
MALIEKAL
Jacob

GABRIEL
Grace

EKIRING
Edwin

EKIRING
Edwin

FOO KUNE
Kate

GABRIEL
Grace

QUELQUES CHIFFRES SUR LES OPENS D’AFRIQUE à partir de 2006

3 OPENS en 2006 DATE PRIZE MEN SINGLE WOMEN SINGLE TOTAL MEN & WOMEN SINGLE
Tot. Locaux Africains Etrangers Tot. Locaux Africains Etrangers Tot. Locaux Africains Etrangers
1-KENYA Aug – 2006 F.S. 31 15 15 1 21 11 10 0 52 26 25 1
2-SOUTH AFRICA Jun – 2006 F.S. 39 13 21 5 20 7 10 3 59 20 31 8
3-ALGERIA (*) Dec – 2006 F.S. NA NA NA NA NA NA NA NA NA NA NA NA
4 OPENS en 2007 DATE PRIZE MEN SINGLE WOMEN SINGLE TOTAL MEN & WOMEN SINGLE
Tot. Locaux Africains Etrangers Tot. Locaux Africains Etrangers Tot. Locaux Africains Etrangers
1-KENYA (*) Apr – 2007 F.S. 41 20 20 1 27 12 14 1 68 32 34 2
2-MAURITIUS (JO) May – 2007 F.S. 42 9 18 15 24 5 11 8 66 14 29 23
3-SOUTH AFRICA (JO) Dec – 2007 F.S. 36 23 11 2 21 11 7 3 57 34 18 5
4-ALGERIA (JO) Dec – 2007 F.S. 14 8 4 2 9 5 2 2 23 13 6 4
5 OPENS en 2008 DATE PRIZE MEN SINGLE WOMEN SINGLE TOTAL MEN & WOMEN SINGLE
Tot. Locaux Africains Etrangers Tot. Locaux Africains Etrangers Tot. Locaux Africains Etrangers
1-UGANDA (JO) Jan – 2008 I.S. 5000 $ 55 35 3 17 30 13 7 10 85 48 10 27
2-MAURITIUS(JO) Feb – 2008 F.S. 47 10 29 8 19 5 11 3 66 15 40 11
3-KENYA (JO) Mar – 2008 F.S. 43 28 9 6 16 8 6 2 59 36 15 8
4-NIGERIA (JO) Apr – 2008 I.S. 5000 $ 28 11 10 7 13 5 3 5 41 16 13 12
5-SOUTH AFRICA Dec – 2008
F.S.

26 19 06 1 13 10 3 0 39 29 9 1
4 OPENS en 2009 DATE PRIZE MEN SINGLE WOMEN SINGLE TOTAL MEN & WOMEN SINGLE
Tot. Locaux Africains Etrangers Tot. Locaux Africains Etrangers Tot. Locaux Africains Etrangers
1-UGANDA Feb – 2009 I.S. 5000 $ 49 44 3 2 29 28 1 – 78 72 04 2
2-KENYA Apr – 2009 I.S. 5000 $ 42 8 30 4 37 6 27 4 79 14 57 8
3-MAURITIUS Jun – 2009 I.S. 5000 $ 32 13 7 12 9 5 4 0 41 18 11 12
4-SOUTH AFRICA Nov – 2009
I.S. 5000 $

37 18 14 5 22 14 6 2 51 32 20 7
6 OPENS en 2010 DATE PRIZE MEN SINGLE WOMEN SINGLE TOTAL MEN & WOMEN SINGLE
Tot. Locaux Africains Etrangers Tot. Locaux Africains Etrangers Tot. Locaux Africains Etrangers
1-UGANDA Feb – 2010 I.S. 5000 $ 41 5 33 3 50 13 34 3 91 18 67 6
2-MAURITIUS Mar – 2010 I.S. 5000 $ 44 27 5 12 15 8 3 4 59 35 9 16
3-KENYA Mar – 2010 I.S. 5000 $ 40 22 11 7 21 7 12 2 61 29 23 9
4-MOROCCO Jun – 2010
I.C. 10000 $

24 7 3 15 8 6 2 0 32 13 5 15
5-SOUTH AFRICA Nov – 2010
I.S. 5500 $

38 18 14 6 20 13 4 3 58 31 18 9
6-BOTSWANA Dec – 2010
I.S. 5000 $

19 6 10 3 14 1 12 1 33 7 22 4
9 OPENS en 2011 DATE PRIZE MEN SINGLE WOMEN SINGLE TOTAL MEN & WOMEN SINGLE
Tot. Locaux Africains Etrangers Tot. Locaux Africains Etrangers Tot. Locaux Africains Etrangers
1-UGANDA Feb – 2011 I.S. 5000 $ 44 28 6 10 27 16 5 6 71 44 11 16
2-MOROCCO (JO) Mai – 2011
I.C. 15000 $

96 8 34 54 60 3 27 30 156 11 61 84
3-MAURITIUS (JO) Jun – 2011 I.S. 5500 $ 58 37 6 15 28 19 6 3 77 56 12 18
4-KENYA (JO) Jun – 2011 I.S. 5500 $ 47 18 15 14 30 9 15 6 77 27 30 20
5-NAMIBIA (JO) Aou – 2011 F.S. 22 12 5 5 16 7 5 4 38 19 10 9
6-ZIMBABWE (JO) Sep – 2011
F.S.

17 12 0 5 20 15 2 3 37 27 2 8
7-ETHIOPIA (JO) Sep – 2011 F.S. 28 25 1 2 19 13 5 1 47 38 6 3
8-BOTSWANA (JO) Nov – 2011 I.S. 46 19 18 9 32 14 15 3 78 33 33 12
9-SOUTH AFRICA (JO) Dec – 2011
I.S. 5500 $

28 14 9 5 40 23 8 9 68 37 17 14
5 OPENS en 2012 DATE PRIZE MEN SINGLE WOMEN SINGLE TOTAL MEN & WOMEN SINGLE
Tot. Locaux Africains Etrangers Tot. Locaux Africains Etrangers Tot. Locaux Africains Etrangers
1-UGANDA (JO) Feb – 2012 I.S. 5000 $ 48 23 8 17 32 14 9 9 80 37 17 26
2-MAURITIUS Jun – 2012 F.S. 53 51 1 1 22 19 3 0 75 70 4 1
3-ETHIOPIA Oct – 2012 F.S. 24 23 0 1 25 22 2 1 49 45 2 2
4-BOTSWANA Nov – 2012 F.S. 42 30 11 1 23 19 4 0 63 49 15 1
5-SOUTH AFRICA Dec – 2012
F.S.

21 20 0 1 13 11 1 1 33 31 1 2
8 OPENS en 2013 DATE PRIZE MEN SINGLE WOMEN SINGLE TOTAL MEN & WOMEN SINGLE
Tot. Locaux Africains Etrangers Tot. Locaux Africains Etrangers Tot. Locaux Africains Etrangers
1-UGANDA Feb – 2013 I.S. 5000 $ 38 26 7 5 21 12 8 1 47 38 15 6
2-KENYA Jun – 2013 F.S. 34 21 12 1 18 9 8 1 52 30 20 2
3-MAURITIUS Aou – 2013 F.S. 64 25 32 7 35 8 22 5 99 33 54 12
4-ETHIOPIA Oct – 2013 F.S. 15 14 1 0 9 7 2 0 24 21 3 0
5-NIGERIA Oct – 2013 I.S. 5000 $ 24 19 5 0 12 9 3 0 36 28 8 0
6-MOROCCO Nov – 2013
F.S.

20 12 5 3 14 7 3 4 34 19 8 7
7-BOTSWANA Dec – 2013 I.S. 5000 $ 27 4 18 3 26 10 13 3 53 14 31 6
8-SOUTH AFRICA Dec – 2013
F.S.

54 13 38 3 33 10 20 3 87 23 58 6
10 OPENS en 2014 DATE PRIZE MEN SINGLE WOMEN SINGLE TOTAL MEN & WOMEN SINGLE
Tot. Locaux Africains Etrangers Tot. Locaux Africains Etrangers Tot. Locaux Africains Etrangers
1-UGANDA Feb – 2014 I.S. 5000 $ 54 23 24 7 30 13 15 2 84 36 39 9
2-NIGERIA Jun – 2014 I.C. 15000 $ 45 23 8 14 36 24 8 4 81 47 16 18
3-MAURITIUS Jun – 2014 I.S. 5000 $ 56 34 7 15 25 10 8 7 81 44 15 22
4-KENYA Jun – 2014 I.S. 5000 $ 43 21 10 12 31 12 13 6 74 33 23 18
5-ETHIOPIA Oct – 2014 I.S. 5000 $ 20 11 1 8 17 10 5 2 37 21 6 10
6-NIGERIA Oct – 2014 I.S. 10.000 $ 46 42 2 2 38 35 2 1 84 77 4 3
7-MOROCCO Nov – 2014
I.S. 5000 $

38 11 3 24 23 6 1 16 34 17 4 40
8-ZAMBIE Nov – 2014 I.S. 5000 $ 43 27 9 7 23 10 13 0 66 37 22 7
9-SOUTH AFRICA Dec – 2014
I.S. 5000 $

10-BOTSWANA Dec – 2014 I.S. 5000 $

HALL OF FAME

Les Vainqueurs en MS & WS de l’Open International de la R.S.A.
MS
2006 WS
2006 MS
2007 WS
2007 MS
2008 WS
2008 MS
2009 WS
2009 MS
2010 WS
2010 MS
2011 WS
2011 MS
2012 WS
2012 MS
2013 WS
2013

N.A. N.A. MEHRABI
Kaveh
IRI TAVERA
Lucia
ESP
PAIOLA
Daniel
BRA

DOUBELL
Stacey
RSA

SHAHOSSEINI
Ali
IRI EDWARDS
Michelle
RSA MEHRABI
Kaveh
IRI ALLEGRINI
Agnese
ITA MARTINS
Pedro
POR BAYRAK
Ozge
TUR CASEY
Alistair
SCO DOUBELL
Stacey
RSA MALIEKAL
Jacob
RSA SANTOS
Telma
POR
MS
2014 WS
2014

WRABER
Luka
AUT FERE
Cemre
TUR
Les Vainqueurs en MS & WS de l’Open International du NIGERIA
MS
2008 WS
2008 MS
2013 WS
2013 MS
2014 WS
2014 MS
2014 WS
2014

PAIXAO
Alexandre
POR

BING XIN
Xu
CHN

IFRAIMU
Jinkam
NGR AZEEZ
Fatima
NGR ZILBERMAN
Misha
ISR CICOGNINI
Jeanine
ITA EKIRING
Edwin
UGA SCHALLER
Nicole
SUI
Les Vainqueurs en MS & WS de l’Open International de MAURICE
MS
2007 WS
2007 MS
2008 WS
2008 MS
2009 WS
2009 MS
2010 WS
2010 MS
2011 WS
2011 MS
2012 WS
2012 MS
2013 WS
2013 MS
2014 WS
2014

SASAKI
Sho
JPN ALLEGRINI
Agnese
ITA EKIRING
Edwin
UGA DANIEL
Grace
NGR
FROHLICH
Yan
CZE

DANIEL
Grace
NGR BANSAL
Oscar
IND CHANTEUR
Elisa
FRA ANAND
Chetan
IND GRETHER
Nicole
CAN KUAN
Beng Hong
MAS ABOOBAKAR
Shama
MRI KUMARREDY
Vinay
IND FOO KUNE
Kate
MRI WRABER
Luka
AUT CICOGNINI
Jeanine
ITA
Les Vainqueurs en MS & WS de l’Open International d’OUGANDA
MS
2008 WS
2008 MS
2009 WS
2009 MS
2010 WS
2010 MS
2011 WS
2011 MS
2012 WS
2012 MS
2013 WS
2013 MS
2014 WS
2014

KESTUKIS
Navickas
LIT ALLEGRINI
Agnese
ITA SHAHOSSEINI
Ali
IRI
FOOKUNE
Kareen
MRI

IFRAIMU
Jinkam
NGR MARIN
Carolina
ESP
FROHLICH
Yan
CZE

SANTOS
Telma
POR KARUNARATNE
Niluka
SRI CICOGNINI
Jeanine
SUI KARUNARATNE
Dinuka
SRI RANE
Saili
IND KARUNARATNE
Dinuka
SRI MURGUNDE
Trupti
IND
Les Vainqueurs en MS & WS de l’Open International du KENYA
MS
2006 WS
2006 MS
2007 WS
2007 MS
2008 WS
2008 MS
2009 WS
2009 MS
2010 WS
2010 MS
2011 WS
2011 MS
2013 WS
2013 MS
2014 WS
2014

N.A. N.A. N.A. N.A. ANAND
Chetan
IND MOURA
Anna
POR SHAHOSSEINI
Ali
IRI
NAGY
Dina
EGY

BANSAL
Oscar
IND HALD
Ann
GRE MALKOV Vladimir
RUS BAYRAK
Ozge
TUR DEY
Subhankar
IND GABRIEL
Grace
NGR KHANJANI
Farzin
IRI CICOGNINI
Jeanine
ITA
Les Vainqueurs en MS & WS de l’Open International du BOTSWANA
MS
2010 WS
2010 MS
2011 WS
2011 MS
2012 WS
2012 MS
2013 WS
2013 MS
2014 WS
2014

TRAINA
Giovanni
ITA ALLEGRINI
Agnese
ITA EKIRING
Edwin
UGA MAYER
Claudia
AUT CASEY
Alistair
SCO ABOOBAKAR
Shama
MRI MALIEKAL
Jacob
RSA SANTOS
Telma
POR WRABER
Luka
AUT GABRIEL
Grace
NGR
Les Vainqueurs en MS & WS de l’Open International du MAROC
MS
2010 WS
2010 MS
2011 WS
2011 MS
2013 WS
2013 MS
2014 WS
2014

MARTINS
Pedro
POR YOUSSEF
Alaa
EGY ABIAN
Pablo
ESP MARIN
Carolina
ESP DE VRIES
Vincent
NED SANTOS
Telma
POR MARTINS
Pedro
POR TAN
Lianne
BEL
Les Vainqueurs en MS & WS de l’Open International de l’ETHIOPIE
MS
2011 WS
2011 MS
2012 WS
2012 MS
2013 WS
2013 MS
2014 WS
2014

SHAHOSSEINI
Ali
IRI NA
Victoria
AUS FROHLICH
Yan
CZE BANGI
Shamim
CZE MULENGA
Chongo
ZAM HANY
Doha
EGY ZILBERMAN
Misha
ISR GABRIEL
Grace
NGR
Les Vainqueurs en MS & WS de l’Open International de l’ALGERIE
MS
2006 WS
2006 MS
2007 WS
2007

N.A. N.A. LASMARI
Nabil
ALG MOURA
Anna
POR
Les Vainqueurs en MS & WS de l’Open International du ZIMBABWE
MS
2011 WS
2011

SHAHOSSEINI
Ali
IRI MAYER
Claudia
AUT
Les Vainqueurs en MS & WS de l’Open International de la NAMIBIE
MS
2011 WS
2011

SHAHOSSEINI
Ali
IRI NA
Victoria
AUS
Les Vainqueurs en MS & WS de l’Open International de la ZAMBIE
MS
2014 WS
2014

EKIRING
Edwin
UGA FOO KUNE
Kate
MRI

Les Records

SHAHOSSEINI Ali – IRI (6 TITRES)
RSA 2009 + OUGANDA 2009 + KENYA 2009 + ETHIOPIE 2011 + ZIMBABWE 2011 + NAMIBIE 2011

ALLEGRINI Agnese – ITA (4 TITRES)
MAURICE 2007 + OUGANDA 2008 + BOTSWANA 2010 + R.S.A. 2010

SANTOS Telma – POR (4 TITRES)
OUGANDA 2011 + MAROC 2013 + BOTSWANA 2013 + R.S.A. 2013

EKIRING Edwin – UGA (4 TITRES)
MAURICE 2008 + BOTSWANA 2011 + NIGERIA 2014 + ZAMBIA 2014

FROHLICH Yan – CZE (3 TITRES)
MAURICE 2009 + OUGANDA 2011 + ETHIOPIE 2012

CICOGNINI Jeanine – ITA (3 TITRES)
Lagos NIGERIA 2014 + MAURICE 2014 + KENYA 2014

WRABER Luka – AUT (3 TITRES)
MAURICE 2014 + R.S.A. 2014 + BOTSWANA 2014
GABRIEL Grace – NGR (3 TITRES)
KENYA 2013 + ETHIOPIE 2014 + BOTSWANA 2014

Categories
Uncategorized

The best of Africa generated by WOWSlider

All Africa Championships –

Les Pays Organisateurs des All Africa Championships :

2006 : ALGERIE – 2007 : MAURICE – 2008 : NIGERIA (Cancelled) – 2009 : KENYA
2010 : OUGANDA – 2011 : MAROC – 2012 : ETHIOPIE – 2013 : MAURICE
2014 : BOTSWANA – 2015 : CONGO – 2016 : MAURICE – 2017 : RSA – 2018 : ALGERIE

2006 – (Algérie)

2007 – (Maurice)

2008 – CANCELLED

2009 – (Kenya)

R.S.A.

SEYCHELLES

R.S.A.

2010 – (Ouganda)

2011 – (Maroc)

2012 – (Ethiopie)

2013 – (Maurice)

R.S.A.

R.S.A.

2014 – (Botswana)

2015 – (Congo)

2016 – (Maurice)

2017 – (RSA)

R.S.A.

MAURICE

RSA & MRI

EGYPT

2018 – (Algérie)

ALG & MRI

ALL AFRICA INDIVIDUAL CHAMPIONSHIPS 2018
(Alger – ALG) – 16-18 Février 2018
COMPETITION INDIVIDUELLE

MS

WS MD WD XD
G. Julien PAUL
(MRI) Kate FOO KUNE
(MRI) Mohamed A. BELARBI
Adel HAMEK
(ALG) Juliette AH WAN
Allisen CAMILLE
(SEY) Koceila MAMMERI
Linda MAZRI
(ALG)

AFRICA CONTINENTAL TEAM CHAMPIONSHIPS 2018
(Alger – ALG) – 12-15 Février 2018

COMPETITION PAR EQUIPE QUALIFICATIVE Thomas & Uber Cup

THOMAS CUP

ALGERIE


NIGERIA


MAURICE


GHANA

UBER CUP

MAURICE


NIGERIA


EGYPTE


ALGERIE

AFRICA CONTINENTAL TEAM CHAMPIONSHIPS 2017
(Benoni – RSA) – 17-20 Avril 2017

COMPETITION PAR EQUIPE


EGYPT 2°
SOUTH AFRICA 3°
NIGERIA 3°
ZAMBIA
Autres Pays : ALGERIA – BOTSWANA – MAURITIUS – UGANDA – ZIMBABWE

ALL AFRICA INDIVIDUAL CHAMPIONSHIPS 2017
(Prétoria – RSA) – 21-23 Avril 2017
COMPETITION INDIVIDUELLE

MS

WS MD WD XD
Adel HAMEK
(ALG) Kate FOO KUNE
(MRI) Koceila MAMMERI
Youcef Sabri MEDEL
(ALG) Michelle BUTLER-EMMET
Jennifer FRY
(RSA) Andries MALAN
Jennifer FRY
(RSA)

DRAWS MEDALS NAME
MS 1° Adel HAMEK (ALG)
2° Ahmed SALAH (EGY)
3° Georges Julien PAUL (MRI)
3° Ali Ahmed EL KHATEEB (EGY)
WS 1° Kate FOO KUNE (MRI)
2° Hadia HOSNY (EGY)
3° Menna EL TANANY (EGY)
3° Dorcas Ajoke ADESOKAN (NGR)
MD 1° Koceila MAMMERI + Youcef Sabri MEDEL (ALG)
2° Andries MALAN + James Hilton MCMANUS (RSA)
3° Mohamed Abderrahime BELARBI + Adel HAMEK (ALG)
3° Ali Ahmed EL KHATEEB + Adham Hatem ELGAMAL (EGY)
WD 1° Michelle BUTLER-EMMET + Jennifer FRY (RSA)
2° Hadia HOSNY + Doha HANY (EGY)
3° Sandra LE GRANGE + Johanita SCHOLTZ (RSA)
3° Dorcas Ajoke ADESOKAN + Zainab MOMOH (NGR)
XD 1° Andries MALAN + Jennifer FRY (RSA)
2° Georges Julien PAUL + Kate FOO KUNE (MRI)
3° Ahmed SALAH + Menna ELTANANY (EGY)
3° Adam Hatem EL GAMAL + Doha HANY (EGY)

AFRICA CONTINENTAL TEAM CHAMPIONSHIPS 2016
(Rose Hill – MAURICE) – 15-21 Février 2016

COMPETITION PAR EQUIPE QUALIFICATIVE Thomas & Uber Cup

THOMAS CUP
Algérie – Egypte – Ghana – Maurice – Ouganda – R.S.A. – Zimbabwe – Réunion

R.S.A.


Maurice


Ghana


Algérie

UBER CUP
Egypte – Ghana – Maurice – Ouganda – Zimbabwe – Réunion

Maurice


Egypte


Ghana


Ouganda

08 Pays participants : Algérie – Egypte – Ghana – Maurice – Ouganda – R.S.A. – Zimbabwe – Réunion

ALL AFRICA CHAMPIONSHIPS 2015
(Brazzaville – CONGO) – 02-09 Septembre 2015

COMPETITION PAR EQUIPE


MAURICE


R.S.A.


NIGERIA


SEYCHELLES

13 Pays participants : Algerie – Congo – Botswana – Egypte – Ethiopie – Ghana –
Kenya – Maurice – Nigeria – Ouganda – R.D. Congo – R.S.A. – Seychelles
ALL AFRICA CHAMPIONSHIPS 2015
(Brazzaville – CONGO) – 02-09 Septembre 2015
COMPETITION INDIVIDUELLE

MS

WS MD WD MX

R.S.A.
Jacob MALIEKAL
MAURICE
Kate FOO KUNE
R.S.A.
VILJOEN/MALAN
SEYCHELLES
AH-WAN/CAMILLE
R.S.A.
MALAN / FRY

ALL AFRICA CHAMPIONSHIPS 2014
(Gaborone – BOTSWANA) – 23-29 Avril 2014

COMPETITION PAR EQUIPE


R.S.A.


NIGERIA


MAURICE


SEYCHELLES

10 Pays participants : Congo – Botswana – Cameroun – Egypte – Maurice – Nigeria – R.S.A. – Seychelles – Zambie – Zimbabwe
ALL AFRICA CHAMPIONSHIPS 2014
(Gaborone – BOTSWANA) – 23-29 Avril 2014
COMPETITION INDIVIDUELLE

MS

WS MD WD MX
AFRIQUE DU SUD
Jacob MALIEKAL MAURICE
Kate FOO KUNE AFRIQUE DU SUD
Willem VILJOEN
Andries MALAN SEYCHELLES
Juliette AH-WHAN
Camille ALISEN AFRIQUE DU SUD
Willem VILJOEN
Michelle BUTLER

PAYS OR ARGENT BRONZE TOTAL
R.S.A. 4 1 2 7
MAURICE 2 0 2 4
NIGERIA 0 4 5 9
SEYCHELLES 0 1 2 3
BOTSWANA 0 0 1 1

ALL AFRICA CHAMPIONSHIPS 2013
(Rose Hill – MAURICE) – 14-20 Aoűt 2013

COMPETITION PAR EQUIPE

AFRIQUE DU SUD


NIGERIA


SEYCHELLES


MAURICE

Autres Pays participants : Egypte – Botswana – Zambie – Ghana – Kenya – Maroc
ALL AFRICA CHAMPIONSHIPS 2013
(Rose Hill – MAURICE) – 14-20 Aoűt 2013
COMPETITION INDIVIDUELLE

MS

WS MD WD MX
AFRIQUE DU SUD
Jacob MALIEKAL NIGERIA
Grace GABRIEL AFRIQUE DU SUD
Andries MALAN
Willem VILJOEN SEYCHELLES
Juliette AH-WAN
Allisen CAMILLE AFRIQUE DU SUD
Willem VILJOEN
Michelle BUTLER-EMMETT

PAYS OR ARGENT BRONZE TOTAL
R.S.A. 4 2 3 9
NIGERIA 1 2 2 5
SEYCHELLES 1 0 1 2
MAURICE 2 4 6
ALGERIE 1 1
EGYPTE 1 1

ALL AFRICA CHAMPIONSHIPS 2012
(Addis-Abeba ETHIOPIE) – 26-29 Février 2012
COMPETITION INDIVIDUELLE

MS

WS MD WD MX
AFRIQUE DU SUD
Jacob MALIEKAL NIGERIA
Grace GABRIEL AFRIQUE DU SUD
Dorian JAMES
Willem VILJOEN AFRIQUE DU SUD
Michelle C. EDWARDS
Annari VILJOEN AFRIQUE DU SUD
Dorian JAMES
Michelle C. EDWARDS

ALL AFRICA CHAMPIONSHIPS 2011
(Marrakech- Maroc) 04 – 12 Mai 2011

COMPETITION PAR EQUIPE

AFRIQUE DU SUD


NIGERIA


EGYPTE


MAURICE

Autres Pays participants : Ouganda – Seychelles – Botswana – AlgÊrie – Maroc
COMPETITION INDIVIDUELLE
MS

WS MD WD MX
NIGERIA
Jinkam Ifraimu AFRIQUE DU SUD
Stacey Doubell AFRIQUE DU SUD
Dorian James
Willem Viljoen AFRIQUE DU SUD
Michelle Edward
Annari Viljoen AFRIQUE DU SUD
Willem Viljoen
Annari Viljoen

ALL AFRICA INDIVIDUAL’S CHAMPIONSHIPS 2010
(Kampala- Ouganda) 24 – 25 Février 2010

MS

WS MD WD XD
Jinkam IFRAIMU

( NGR) Hadia HOSNY

( EGY) Olaoluwa FABGEMI
Jinkam IFRAIMU
( NGR) Michelle EDWARDS
Annari VILJOEN
( RSA) Dorian JAMES
Michelle EDWARDS
( RSA)

Ifraimu Jinkam : 1° MS – 1° MD
Fagbemi Ola : 1° MD
James Dorian : 1° MX

Hosny Hadia : 1° WS
Edwards Michelle Claire : 1° WD – 1° MX
Viljoen Anari: 1° WD

ALL AFRICA CHAMPIONSHIPS 2009
(Nairobi- Kenya) 17 – 24 Avril 2009

COMPETITION PAR EQUIPE
1° R.S.A. 2° SEYCHELLES 3° MAURICE 4° EGYPT
5° OUGANDA – 6° KENYA – 7° MAROC – 8° CAMEROUN – 9° BOTSWANA
COMPETITION INDIVIDUELLE
MS

WS MD WD DMX
NGR
Ola FAGBEMI SEY
Juliette AH WAN NGR
Ola FAGBEMI
Jinkan IFRAIMU NGR
Grace DANIEL
MARY GIDEON NGR
Ola FAGBEMI
Grace DANIEL

Fagbemi Ola : 1° MS – 1° MD – 1° DMX
Ifraimu Jinkam : 1° MD

Ah Wan Juliette : 1° WS
Daniel Grace : 1° WD – 1° MDX
Gideon Mary : 1° WD

TOUTES LES MEDAILLES DU ALL AFRICA 2009

Clt. PAYS PAR EQUIPE INDIVIDUEL TOTAL
1° NIGERIA 4 1 1 4 1 1
2° R.S.A. 1 3 2 1 3 2
3° SEYCHELLES 1 1 1 4 1 2 4
4° MAURICE 1 2 3
5° EGYPTE 1 1 2
Classement général par Equipes :
1° R.S.A. – 2° SEYCHELLES – 3° MAURICE – 4° EGYPTE
5° OUGANDA – 6° KENYA – 7° MAROC – 8° CAMEROUN – 9° BOTSWANA

ALL AFRICA CHAMPIONSHIPS 2008
Abuja (Nigeria) Avril 2008

ANNULE / CANCELLED

1° …… 2° …… 3° …… 4° ……
MS

WS MD WD DMX
…… …… …… …… ……

AnnulĂŠ par la W.B.F. et la B.C.A.

ALL AFRICA CHAMPIONSHIPS 2007
Rose-Hill (Maurice) Mai 2007

1° SEYCHELLES 2° AFRIQUE DU SUD 3° MAURICE 4° ZAMBIE
MS

WS MD WD DMX
(ALG)
Lasmari, Nabil

(NGR)
Daniel, Grace

(RSA)
Dednam, Christoffel
Dednam, Roelof

(RSA)
Edwards, Michelle claire
Botts, Chantal

(SEY)
Cupidon, Georgie
Ah-Wan, Juliette

Les Seychelles ….. “Sur le toit de l’Afrique” …

ALL AFRICA CHAMPIONSHIPS 2006
Alger (Algérie) Décembre 2006

1° AFRIQUE DU SUD 2° ALGERIE 3° SEYCHELLES 4° MAURICE
MS

WS MD WD DMX
(ALG)
Lasmari, Nabil

(SEY)
Ah-Wan, Juliette

(RSA)
Dednam, Christoffel
Dednam, Roelof

(RSA)
Edwards, Michelle claire
Doubell, Stacey

(SEY)
Cupidon, Georgie
Ah-Wan, Juliette

Number one in Africa! The SA team celebrates winning the African Badminton Championships in 2006 (Photo: Badminton South Africa)

Categories
Uncategorized

Volant d’Or

pour les Simples Hommes et Dames Afrique

2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016

Ekiring
Ifraimu
Ifraimu
Ekiring
Maliekal
Ifraimu
Ekiring
Ekiring

Daniel
Foo Kune
Foo Kune
Harrington
Aboobakar
Gabriel
Gabriel
Gabriel

Volants d’Or 2016

Volants d’Or 2015
Volants d’Or 2014
Volants d’Or 2013
Volants d’Or 2012
Volants d’Or 2011
Volants d’Or 2010
Volants d’Or 2009
Volants d’Or 2008

Dès le 1er janvier 2008, Africa-Badminton.com institue le “Volant d’Or” dans les catégories : Simple Homme et Simple Dame.

L’attribution de ce “Volant d’Or” Africa Badminton ne prendra en compte que les résultats obtenus sur le circuit des Opens Afrique, ceux du All Africa individuel et ceux obtenus au titre de la représentation Afrique dans le badminton mondial (Jeux d’Afrique – Surdiman Cup – Thomas & Uber Cup – Jeux Olympiques).

Le “Volant d’Or” Africa Badminton ne prendra pas en compte les participations individuelles dans les Tournois Opens Internationaux qui sont hors du Continent Africain et autres participations sous l’égide de la WBF (Championnats du Monde) ainsi que toutes autres participations spécifiques (Jeux Arabes – Jeux du Commonwealth – Etc….) afin que tous les joueurs et joueuses qui n’ont pas la possibilité d’être engagés par leur fédération et/ou qui ne sont pas dans des clubs ou stages en dehors du continent africain, se retrouvent sur un même pied d’égalité.

Les points pris en compte son ceux qui sont calculés par la WBF : (période : 1er Janvier – 31 Décembre).

“Volant d’Or”

Mise à jour : 01/08/2016
(Updated : MAURITIUS-ALL AFRICA TEAM-OUGANDA-CÔTE D’IVOIRE – Thomas & Uber Cup – MAURITIUS)

SIMPLE HOMME 2016

SIMPLE DAME 2016

1° MALIEKAL Jacob (RSA) 6078
2° EKIRING Edwin (UGA) 5540
3° PAUL Georges Julien (MRI) 4171
1° FOO KUNE Kate (MRI) 6923
2° CHAN-LAM Nicky (MRI) 4974
3° BANGI Shamim (UGA) 3800

SIMPLE HOMME 2015

SIMPLE DAME 2015

1° EKIRING Edwin (UGA) 22943
2° MALIEKAL Jacob (RSA) 19845
3° EL KHATEEB Ahmed (EGY) 12464
1° GABRIEL Grace (NGR) 20204
2° FOO KUNE Kate (MRI) 20094
3° HOSNY Hadia (EGY) 16401

SIMPLE HOMME 2014

SIMPLE DAME 2014

1° EKIRING Edwin (UGA) 8500
2° ABAH Enejoh (NGR) 7809

KASHKAL Abdelrahmane (EGY)
7350
1° GABRIEL Grace (NGR) 15820

BANGI Shamim (UGA)
14520
3° HOSNY Hadia (EGY) 11040

SIMPLE HOMME 2013

SIMPLE DAME 2013

1° IFRAIMU Jinkan (NGR) 7521
2° MALIEKAL Jacob (RSA) 7379
3° ABAH Enejoh (NGR) 7010
1° GABRIEL Grace (NGR) 12034
2° HOSNY Hadia (EGY) 9359
3° FOO KUNE Kate (MRI) 7144

SIMPLE HOMME 2012

SIMPLE DAME 2012

1° MALIEKAL Jacob (RSA) 5957
2° IFRAIMU Jinkan (NGR) 4290
3° EKIRING Edwin (UGA) 3755
1° ABOOBAKAR Shama (MRI) 7347
2° DOUBELL Stacey (RSA) 6759
3° HOSNY Hadia (EGY) 5447

SIMPLE HOMME 2011

SIMPLE DAME 2011

1° EKIRING Edwin (UGA) 11164
2° MALIEKAL Jacob (RSA) 10697
3° IFRAIMU Jinkan (NGR) 7902
1° HARRINGTON Kerry-Lee (RSA) 14781
2° DOUBELL Stacey (RSA) 10523
3° HOSNY Hadia (EGY) 9626

SIMPLE HOMME 2010

SIMPLE DAME 2010

1° IFRAIMU Jinkan (NGR) 10819
2° FABGEMI Ola (NGR) 8980
3° EDOO Sahir (MRI) 6912
1° FOO KUNE Karen (MRI) 9610
2° HOSNY Hadia (EGY) 8546
3° DOUBELL Stacey (RSA) 7628

SIMPLE HOMME 2009

SIMPLE DAME 2009

1° IFRAIMU Jinkan (NGR) 5630
2° FABGEMI Ola (NGR) 5620
3° EDOO Sahir (MRI) 4132
1° FOO-KUNE Karen(MRI) 9920
2° DOUBELL Stacey (RSA) 8607
3° IDEH Susan (NGR) 5630

SIMPLE HOMME 2008

SIMPLE DAME 2008

1° EKIRING Edwin (UGA) 7190
2° MAMBWE Eli (ZAM) 5294
3° OKUONGHAE Greg (NGR) 2632
1° DANIEL Grace (NGR) 8802
2° HOSNY Hadia (EGY) 6357
3° HARRINGTON Kerry-Lee (RSA) 5283

Categories
Uncategorized

JORIO2016Centre

Olympics 2016

RIO DE JANEIRO – BRAZIL

PARTICIPANTS FROM CONTINENT AFRICA

Qualified from the African continent

Jacob MALIEKAL Kate FOO KUNE
98 ° – 15227 102 ° – 14768

Olympics: The BWF ranking list of 5 May 2016 will be based on 10 best results during the period 2 May 2015 to 29 April 2016

Presentation of the competition
The Olympic program includes five events: men’s singles, women’s singles, men’s doubles, women’s doubles and mixed doubles.

Concretely, the tournament will begin with a preliminary phase composed of 16 groups in Singles.

Pool heads will be determined by the BWF ranking, with number 1 automatically placed in the 1st pool, and number 2 in the last pool.

The 3/4 seeded heads are placed on the intermediate pools by drawing lots, and so on until the 16 pool heads are distributed. The pools are then completed randomly, before giving way to the traditional tournament in direct elimination.

The competition will take place from Thursday August 11 to Saturday August 20, 2016.

SITUATION AS AT 03 MAY 2016

Africa in the big leagues …

The draw for the First Round Pools ….

MS – Group N

1 [KOR] Whan Ho SON WBF 8 °

2 [UKR] Artem POCHTAREV WBF 62 °

3 [RSA] Jacob MALIEKAL WBF 78 °

WS – Group H

1 [THA] Porntip BURANAPRASERTSUK WBF 16 °

2 [MRI] Kate FOO KUNE WBF 67 °

3 [AUS] Hsuan-Yu WENDY CHEN WBF 74 °

MALIEKAL Jacob (RSA)

RIO 2016 ROUTE

FOO KUNE Kate (MRI)

RIO 2016 ROUTE

Categories
Uncategorized

Jeux Olympiques

– The Olympic Games –

Participations in the Badminton Olympic Games – Countries belonging to the WBF (BCA Africa)

Country Total 1992 1996 2000 2004 2008 2012 2016 2020
Partici. Players Barcelona
Atlanta
Sydney
Athens
Beijing
London
Rio
Tokyo

1 ° South Africa 5 18 2 6 5 4 1
2 ° Mauritius 5 14 3 4 5 1 1
3 ° Nigeria 2 3 2 1
4 ° Egypt 2 2 1 1
4 ° Uganda 2 2 1 1
6 ° Seychelles 1 2 2
7 ° Algeria 1 1 1
7 ° Zambia 1 1 1

S / T

43 05 06 05 06 13 06 02

Africans at the Olympics

Editions of the Olympic Games including Badminton
Badminton was introduced during the 1992 Games in Barcelona (Spain)
It was demonstrated at the 1988 Games in Seoul (Korea)

2020 – Tokyo (Japan)

The . Participants
AFRICA

RESULTS

2016 – Rio de Janeiro (Brazil)

DOSSIER SPECIAL JO 2016 BADMINTON AFRIQUE

Les 2 Participant(e)s
AFRIQUE
Tous éliminés
au 1er Tour
pendant les
qualifications

MALIEKAL Jacob ( RSA)
FOO-KUNE Kate ( MRI)
RESULTS

Poule Qual. MS : Jacob MALIEKAL RSA (10/21 – 10/21) Wan Ho SON Corée
Poule Qual. MS : Jacob MALIEKAL RSA (10/21 – 10/21) Artem POCHTAROV Ukraine

Poule Qual. WS : Kate FOO KUNE Maurice (21/16 – 21/19) Hsuan-Yu Wendy CHEN Australie
Poule Qual. WS : Kate FOO KUNE Maurice (7/21 – 18/21) Porntip BURANAPRASERTSUK Thailande

2012 – Londres (Angleterre)

DOSSIER SPECIAL JO 2012 BADMINTON AFRIQUE

Les 6 Participant(e)s
AFRIQUE
Tous éliminés
au 1er Tour

Suite disqualifications
(Corée+Indonésie)
en poule WD
Edwards/Viljoen
qualifiées en 1/4 F

EKIRING Edwin ( UGA)
HOSNY Hadia ( EGY)
JAMES Dorian ( RSA) – VILJOEN Willem ( RSA)
EDWARDS Michelle Claire ( RSA) – VILJOEN Annari ( RSA)

RESULTS

Poule Qual. MS : Edwin Ekiring Uganda (12/21 – 11/21) Brice Leverdez France
Poule Qual. MS : Edwin Ekiring Uganda (10/21 – 8/21) Wing Ki Wong China

Poule Qual. WS : Hadia Hosny Egypt (17/21 – 6/21) Chloe Magee Ireland
Poule Qual. WS : Hadia Hosny Egypt (11/21 – 9/21) Hongyan Pi France

Poule Qual. MD : Dorian James/WIllem Viljoen RSA (6/21 – 12/21) M. Boe/C. Mogensen Denmark
Poule Qual. MD : D.James/W.Viljoen RSA (8/21 – 13/21) B. Chai/Z. Guo China
Poule Qual. MD : D.James/W.Viljoen RSA (13/21 – 15/21) V. Ivanov/I. Sozonov Russia

(*)Poule Qual. WD : Michelle Edwards/Annari Viljoen RSA (8/21 – 7/21) Jung Eu Ha/Min Jung Kim Korea
Poule Qual. WD : Michelle Edwards/Annari Viljoen RSA (21/0 – 21/0) Jung Eu Ha/Min Jung Kim Korea
Poule Qual. WD : M.Edwards/A.Viljoen RSA (9/21 – 7/21) L.Choo/R.Veeran Australia
(*)Poule Qual. WD : M.Edwards/A.Viljoen RSA (18/21 – 10/21) M.Jauhari/G.Polli Indonesia
Poule Qual. WD : M.Edwards/A.Viljoen RSA (21/0 – 21/0) M.Jauhari/G.Polli Indonesia
WD 1/4F : M.Edwards/A.Viljoen RSA (9/21 – 7/21) V.Sorokina/N.Vislova Russia
(*) Matches annulés suite disqualifications (Corée du Sud et Indonésie)

2008 – Pékin (Chine)

DOSSIER SPECIAL JO BADMINTON AFRIQUE

Les 13 Participant(e)s
AFRIQUE

HOSNY Hadia ( EGY) Première victoire africaine depuis les J.O. de Barcelone en 1992

Tous les autres ont été éliminés
au 1er Tour

DEDNAM Christoffel ( RSA) – DEDNAM Roelef ( RSA) – EDWARDS Michelle Claire ( RSA) – BOTTS Chantal ( RSA) – HARRINGTON Kerry-Lee ( RSA)
CUPIDON Georgie ( SEY) – AH-WAN Juliette ( SEY)
LASMARI Nabil ( ALG)
DANIEL Grace ( NGR)
FOO-KUNE Karen ( MRI)
EKIRING Edwin ( UGA)
MAMBWE Eli ( ZAM)
HOSNY Hadia ( EGY)
RESULTS

1/64° MS : Edwin Ekiring Uganda / (Bye)
1/64° MS : Eli Mambwe Zambia / (Bye)
1/64° MS : Nabil Lasmari Algeria / (Bye)
1/32° MS : Lasmari Nabil Algeria (06/21 – 04/21) Gade Peter Hoeeg Denmark
1/32° MS : Edwin Ekiring Uganda (05/21 – 08/21) Sung-Hwan Park Corée
1/32° MS : Eli Mambwe Zambia (15/21 – 17/21) Erwin Kehlhoffner france

1/64° WS : Karen Foo-Kune Mauritius / (Bye)
1/64° WS : Kerry-Lee Harrington RSA / (Bye)
1/64° WS : Grace Daniel Nigeria (13/21 – 08/21) Kristina Ludikova Tchèque
1/64° WS : Hadia Hosny Egypt (21/18 – 07/21 – 21/14) Deyanire Angulo Mexique
1/32° WS : Lu Lan Chine (21/03 – 07/01) Karen Foo-Kune Mauritius
1/32° WS : Mei Choo Wong Malaysia (21/04 – 21/04) Kerry-Lee Harrington RSA
1/32° WS : Hadia Hosny Egypt (07/21 – 04/21) Petya Nedelcheva Bugarie

1/16° MD : Christophel & Roelef Dednam RSA (21/10 – 21/16) Howard Bach & Bob Malaythong USA

1/16° MD : Michelle Claire Edwards & Chantal Botts RSA (06/21 – 12/21) Yu Chin Chien & Wen Hsing Cheng Tapei

1/16° MX : Robert Mateieusak & Nadiezda Kostiuczyk Polonia (21/08 – 21/19) Georgie Cupidon & Juliette Ah-Wan Seychelles

DEDNAM Roelef Jacobys (Afrique du Sud)DEDNAM Christoffel (Afrique du Sud)

2004 – Athènes (Grèce)

Les 6 Participant(e)s
AFRIQUE
Tous éliminés
au 1er Tour

DEDNAM Christoffel ( RSA) – CARSON Stewart ( RSA) – JAMES Dorian ( RSA)
EDWARDS Michelle Claire ( RSA) – BOTTS Chantal ( RSA) – UYS Antoinette ( RSA)
RESULTS

1/32° MS : Ponsana Boonsak Thailand (15-1, 15-5) Dednam Christoffel, South Africa

1/32° WS : Popat Aparna, England (11-6, 11-3) Edwards Michelle Claire, South Africa

1/32° MD : Han Kevin & Bach Howard, U.S.A. (15-4, 15-1) Carson Stewart & Dorian James, South Africa

1/32° WD : Grether Nicole & Shenk Juliane, Germany (15-0, 15-0) Edwards Michelle Claire & Botts Chantal, South Africa

1/16° MXD : Tsai Chia Hsin & Cheng When Hsing, Tapeï (15-3, 15-9) Dednam Christoffel & Uys Antoinette, South Africa

DEDNAM Roelef Jacobys (Afrique du Sud)

2000 – Sidney (Australie)

Les 5 Participant(e)s
AFRIQUE
Tous éliminés
au 1er Tour

BEEHARRY Stephan ( MRI) – CLARISSE Eddy ( MRI) – CONSTANTIN Denis ( MRI)
SAWARAM Amrita ( MRI) – PIERRE Marie-Hélène Valérie ( MRI)
RESULTS

1/32° MS : Gade Peter, Denmark (15-3, 15-9) Constantin Denis, Mauritius

1/32° WS : Mann Julia, England (11-0, 11-0) Sawaram Amrita, Mauritius

1/32° MD : Robertson Julian & Knowles Peter, England (15-6, 15-10) Constantin Denis& Eddy Clarisse, Mauritius

1/16° WD : Matsuda Haruko & Iwata Yoshiko, Japan (15-2, 15-2) Sawaram Amrita & Pierre Marie-Hélène Valérie, Mauritius

1/16° MXD : Beres Mike & Solmundson Kara, Canada (15-2, 15-6) Stephan Beeharry & Pierre Marie-Hélène Valérie, Mauritius

1996 – Atlanta (Etats-Unis)

Les 6 Participant(e)s
AFRIQUE
Tous éliminés
au 1er Tour
(1 Bye)

BEEHARRY Stephan ( MRI) – CLARISSE Eddy ( MRI) – DE SOUZA Martine ( MRI) – JEAN-PIERRE Marie-Josèphe ( MRI)
AKINSANYA Kayode ( NGR) – OLORUNSOLA Obigeli ( NGR)
RESULTS

1/32° MS : Thomas Stuer-Lauridsen, Denmark (15-2, 15-2) Kayode Akinsanya, Nigeria
1/32° MS : Fumihiko Machida, Japan (15-11, 15-5) Stephan Beeharry, Mauritius
1/32° MS : Liu En-Horng, Chinese Taipei (15-10, 15-2) Eddy Clarisse, Mauritius

1/32° WS : Hisako Mizui, Japan (11-2, 11-1) Marie-Josephe Jean-Pierre, Mauritius
1/32° WS : Santi Wibowo, Switzerland (11-7, 7-11, 11-3) Martine de Souza, Mauritius
1/32° WS : Obigeli Olorunsola, Nigeria () Bye
1/16° WS : Bang Soo-Hyun, Korea (11-0, 11-0) Obigeli Olorunsola, Nigeria

1/32° MD : Peter Blackburn & Paul Straight, Australia (15-3, 15-8) Stephan Beeharry & Eddy Clarisse, Mauritius

1/16° WD : Katrin Schmidt & Kerstin Ubben, Germany (15-1, 15-2) Martine de Souza & Marie-Josephe Jean-Pierre, Mauritius

1/16° MXD : Christian Jakobsen & Lotte Olsen, Denmark (15-1, 15-2) Kayode Akinsanya & Obigeli Olorunsola, Nigeria
1/16° MXD : Jens Eriksen & Helene Kirkegaard, Denmark (15-6, 15-8) Stephan Beeharry & Martine de Souza, Mauritius
1/16° MXD : Jan-Eric Antonsson & Astrid Crabo, Sweden (15-4, 15-12) Eddy Clarisse & Marie-Josephe Jean-Pierre, Mauritius

1992 – Barcelone (Espagne)

Les 5 Participant(e)s
AFRIQUE
Tous éliminés
au 1er Tour

CLARISSE Eddy ( MRI) – DE SOUZA Martine ( MRI) – SEESURUN Neeta V. ( MRI)
KRIEL Anton ( RSA) – MEERHOLZ Nico ( RSA)
RESULTS

1/32° MS : Chan Kin Ngai, Hong-Kong (15-7, 15-4) Meerholz Nico, South Africa
1/32° MS : Kusuma A., Indonesia (15-2, 15-2) Kriel Anton, South Africa
1/32° MS : Wong Wai Lap, Hong-Kong (15-1, 15-2) Clarisse Eddy, Mauritius

1/32° WS : Magnusson C., Sweden (11-1, 11-0) De Souza Martine, Mauritius
1/32° WS : Martin Camilla, Denmark (11-1, 11-0) Seesurun V. Mauritius

1/16° MD : Matsonu & Matsuur, Japan (15-4, 15-2) Meerholz Nico & Kriel Anton, South Africa

1/16° WD : Mulasar & Sansani, Thailand (15-2, 15-1) Martine de Souza & Seesurun V. Mauritius

Note de la Rédaction : Si vous avez des informations sur la participation des Pays Africains, les joueurs et joueuses,
nous serons heureux de pouvoir les publier …. Merci de nous les transmettre : info@africa-badminton.com

Categories
Uncategorized

Africa-badminton-All africa

Jeux Olympiques Jeux Olympiques Jeunes Championnats du Monde Thomas & Uber Cup Surdiman Cup
All Africa Opens Africains Jeux d’Afrique Jeux du Commonwealth Jeux Francophonie
Jeux Universitaires Jeux Méditerranéens Jeux Panarabes Jeux Iles Océan Indien

Categories
Uncategorized

Africa Badminton

Home

All the information on the 2017 African Badminton World Championships is online on our website ….
Monday 22 January 2018

StatCounter – Free Web Tracker and Counter

NEWSLETTER ALL RANKINGS TOURNAMENTS GAMES Golden Steering Wheel
FLASH – INFOS

Our information is also available on Facebook: AFRICA-BADMINTON.COM ……….

US FOLLOW

1 292 Members
www.africa-badminton.com Flash News ….
<<
6
7
8

(Mouse ON photo = More infos)

Upcoming Events for Africa
www.africa-badminton.com
The Africa’s # 1 Badminton Website
2017
EGYPT INTERNATIONAL 2017
from 26 to 29 October 2017
MOROCCO INTERNATIONAL 2017
from 09 to 12 November 2017
BOTSWANA INTERNATIONAL 2017
from 23 to 26 November 2017
ZAMBIA INTERNATIONAL 2017
from Nov. 30 to December 03, 2017
RSA INTERNATIONAL 2017
from 07 to 10 December 2017
2018
ALGERIA INTERNATIONAL 2018
from 07 to 10 February 2018
ALL AFRICA
CHAMPIONSHIPS (TEAM)
from 12th February to 15th February 2018
ALL AFRICA
CHAMPIONSHIPS (INDIVIDUAL)
from February 16 to 18, 2018
UGANDA INTERNATIONAL 2018
from 22 to 25 February 2018
www.africa-badminton.com
The Africa’s # 1 Badminton Website
2017
EGYPT INTERNATIONAL 2017
from 26 to 29 October 2017
MOROCCO INTERNATIONAL 2017
from 09 to 12 November 2017
BOTSWANA INTERNATIONAL 2017
from 23 to 26 November 2017
ZAMBIA INTERNATIONAL 2017
from Nov. 30 to December 03, 2017
RSA INTERNATIONAL 2017
from 07 to 10 December 2017
2018
ALGERIA INTERNATIONAL 2018
from 07 to 10 February 2018
ALL AFRICA
CHAMPIONSHIPS (TEAM)
from 12th February to 15th February 2018
ALL AFRICA
CHAMPIONSHIPS (INDIVIDUAL)
from February 16 to 18, 2018
UGANDA INTERNATIONAL 2018
from 22 to 25 February 2018
Find our information on our Facebook page

Africa-Badminton Facebook page

Latest news

African Champions

THE AFRICAN CHAMPIONS (All Africa Championships – Volants d’or Africa-Badminton and Participations in the Olympic Games)
1
2
3
4
5
>>

ALL AFRICA
Championships

Nabil LASMARI
ALG 2007

Grace DANIEL
NGR 2007

Ola FAGBEMI
NGR 2009

Juliette AH-WAN
SEY 2009

Jikam IFRAIMU
EGY 2010

Hadia HOSNY
EGY 2010

Jinkam IFRAIMU
NGR 2011

Stacey DOUBELL
RSA 2011

Jacob MALIEKAL
RSA 2012

Grace GABRIEL
NGR 2012

Jacob MALIEKAL
RSA 2013

Grace GABRIEL
NGR 2013

Jacob MALIEKAL
RSA 2014

Kate FOO KUNE
MRI 2014

Jacob MALIEKAL
RSA 2015

Kate FOO KUNE
MRI 2015

Adel HAMEK
ALG 2017

Kate FOO KUNE
MRI 2017

Volants d’Or
Africa-Badminton.com

2008
Edwin EKIRING UGA
Grace DANIEL NGR

2009
Jinkam IFRAIMU NGR
Karen FOO KUNE MRI

2010
Jinkam IFRAIMU NGR
Karen FOO KUNE MRI

2011
Edwin EKIRING UGA
Kerry HARRINGTON RSA

2012
Jacob MALIEKAL RSA
Shama ABOOBAKAR MRI

2013
Jinkam IFRAIMU NGR
Grace GABRIEL NGR

2014
Edwin EKIRING UGA
Grace GABRIEL NGR

2015
Edwin EKIRING UGA
Grace GABRIEL NGR

2016
Jacob MALIEKAL RSA
O. SIAMUPANGILA ZAM

London 2012 Olympic Games

Edwin EKIRING
UGA

Hadia HOSNY
EGY

Dorian Lance JAMES
Willem VILJOEN
RSA

Michelle Claire EDWARDS
Annari VILJOEN
RSA

Rio 2016 Olympic Games

Jacob MALIEKAL
RSA

Kate FOO KUNE
MRI

ALL AFRICA
Championships

Nabil LASMARI
ALG 2007

Grace DANIEL
NGR 2007

Ola FAGBEMI
NGR 2009

Juliette AH-WAN
SEY 2009

Jikam IFRAIMU
EGY 2010

Hadia HOSNY
EGY 2010

Jinkam IFRAIMU
NGR 2011

Stacey DOUBELL
RSA 2011

Jacob MALIEKAL
RSA 2012

Grace GABRIEL
NGR 2012

Jacob MALIEKAL
RSA 2013

Grace GABRIEL
NGR 2013

Jacob MALIEKAL
RSA 2014

Kate FOO KUNE
MRI 2014

Jacob MALIEKAL
RSA 2015

Kate FOO KUNE
MRI 2015

Adel HAMEK
ALG 2017

Kate FOO KUNE
MRI 2017

Volants d’Or
Africa-Badminton.com

2008
Edwin EKIRING UGA
Grace DANIEL NGR

2009
Jinkam IFRAIMU NGR
Karen FOO KUNE MRI

2010
Jinkam IFRAIMU NGR
Karen FOO KUNE MRI

2011
Edwin EKIRING UGA
Kerry HARRINGTON RSA

2012
Jacob MALIEKAL RSA
Shama ABOOBAKAR MRI

2013
Jinkam IFRAIMU NGR
Grace GABRIEL NGR

2014
Edwin EKIRING UGA
Grace GABRIEL NGR

2015
Edwin EKIRING UGA
Grace GABRIEL NGR

2016
Jacob MALIEKAL RSA
O. SIAMUPANGILA ZAM

London 2012 Olympic Games

Edwin EKIRING
UGA

Hadia HOSNY
EGY

Dorian Lance JAMES
Willem VILJOEN
RSA

Michelle Claire EDWARDS
Annari VILJOEN
RSA

Rio 2016 Olympic Games

Jacob MALIEKAL
RSA

Kate FOO KUNE
MRI

The 48 African Winners in MS & WS of the African Opens since 2007

ALGERIA
2007 MAURITIUS
2008 MAURITIUS
2008 RSA
2008
UGANDA
2009

KENYA
2009

MAURITIUS
2009 RSA
2009 UGANDA
2010 MOROCCO
2010 BOTSWANA
2011 RSA
2012 BOTSWANA
2012 ETHIOPIA
2012 MAURITIUS
2012
KENYA
2013

LASMARI
Nabil
EKIRING
Edwin
DANIEL
Grace
DOUBELL
Stacey

FOOKUNE
Kareen

NAGY
Dina

DANIEL
Grace
EDWARDS
Michelle
IFRAIMU
Jinkam
YOUSSEF
Alaa
EKIRING
Edwin
DOUBELL
Stacey
ABOOBAKAR
Shama
BANGI
Shamim
ABOOBAKAR
Shama

GABRIEL
Grace

MAURITIUS
2013 ETHIOPIA
2013 ETHIOPIA
2013 NIGERIA
2013 NIGERIA
2013 BOTSWANA
2013 RSA
2013
ETHIOPIA
2014

NIGERIA
2014

ZAMBIA
2014

ZAMBIA
2014
BOTSWANA
2014

UGANDA
2015 (1) UGANDA
2015 (2) UGANDA
2015 (2)
NIGERIA
2015

FOO KUNE
Kate
MULENGA
Chongo
HANY
Doha
IFRAIMU
Jinkam
AZEEZ
Fatima
MALIEKAL
Jacob
MALIEKAL
Jacob

GABRIEL
Grace

EKIRING
Edwin

EKIRING
Edwin

FOO KUNE
Kate

GABRIEL
Grace

MALIEKAL
Jacob
MALIEKAL
Jacob
BANGI
Shamim

GABRIEL
Grace

EGYPT
2015

EGYPT
2015 ZAMBIA
2015 MAURITIUS
2016 MAURITIUS
2016
C. IVORY
2016

ETHIOPIA
2016 ZAMBIA
2016 RSA
2016 UGANDA
2017 UGANDA
2017 C. IVORY
2017 BENIN
2017 CAMEROON
2017 BOTSWANA
2017 ZAMBIA
2017

EKIRING
Edwin

HOSNY
Hadia
FOO KUNE
Kate
LUBAH
Aatish
BANGI
Shamim

EKIRING
Edwin

ELTANANY
Menna
ELTANANY
Menna
MALIEKAL
Jacob
Paul
Julien
BANGI
Shamim
OPEYORI
A. Juwon
ADESOKAN
Dorcas
HESHAM
Hana
SCHOLTZ
Johanita
FOO KUNE
Kate

NIGERIA
UGANDA
RSA
MAURITIUS
EGYPT
ALGERIA
ZAMBIA

11 ( 3M ) + ( 8W ) 10 ( 6M ) + ( 4W ) 9 ( 5M ) + ( 4W ) 9 ( 2M ) + ( 7W ) 7 ( 7W ) 1 ( 1M ) 1 ( 1M )
All Countries (Rankings & Performances) see:

Africa-badminton
See all the information about the Country: (Ranking and Index Africa – Olympic Games – World Championships – Thomas & Uber Cup – All Africa – Opens – Volants d’Or – Etc …)

38 WBF Member Countries ALGERIA Flag of Equatorial Guinea Flag of Eritrea
Info: ” Click Flag ” ALG BEN BOT BDI CMR RCA CGO CIV DRC EGY GEQ ERY ETH GHA GIN KEN THE MAD MAW MTN MRI MOR MOZ NAM NGR SEY SLE SOM RSA STE SOUTH SWZ TAN TOG TUN UGA ZAM ZIM
(Ranking as of 12/31/2017)

Africa Badminton – AJF-2017 Copyright © All Rights Reserved. Version 2017 – Optimized IExplorer 1280×1024 | e-Mail |